Jesteś tutaj: Publicystyka » Inni publicyści » Paweł Korzondkowski: Podróże: Bad Kreuznach

Podróże: Bad Kreuznach

Paweł Korzondkowski

Na początku kwietnia tego roku, miałem przyjemność (nie pierwszy raz) gościć u mojej rodziny zamieszkałej w Bad Kreuznach. Miasto to leży w granicach kraju związkowego Nadrenia – Palatynat, który graniczy z Królestwem Belgii, Wielkim Księstwem Luksemburga oraz Francją. Kraj ten posiada bardzo ciekawą historię, której wyrazem jest jego godło:

Nadrenia-Palatynat

 

Jest ono połączeniem herbów dawnych państw Świętego Cesarstwa Rzymskiego, które znajdowały się na jego terenie: elektoratu-arcybiskupstwa Trewiru (krzyż), elektoratu-arcybiskupstwa Moguncji (koło) i elektoratu Palatynatu (lew), należącego do Wittelsbachów (jedna z najstarszych dynastii niemieckich, panująca w krajach niemieckich: Bawarii, Palatynacie Reńskim oraz przejściowo w Brandenburgii; Wittelsbachowie zasiadali także przejściowo na tronach kilku państw europejskich: Szwecji, Danii, Węgier, Czech, Holandii, Grecji. Współcześnie, od 1919 roku uznawani przez jakobitów za prawowitych królów Anglii, Szkocji i Irlandii). Korona, stylizowana jako pięć płatków winorośli, jest symbolem dumy i lokalnego patriotyzmu, gdyż z trzynastu niemieckich obszarów winnic produkujących najlepsze, odznaczane wieloma medalami wina, sześć znajduje się na terenie landu. Z terenem tego Landu związanych jest wiele powszechnie znanych (ze złej lub dobrej strony) osobistości, m. in.: Konrad Adenauer, Ludwik van Beethoven, św. Hildegarda z Bingen, Józef Goebbels, Karol Marks, Fryderyk Engels, Henryk Heine, Klemens Wacław Lotar Nepomuk książę von Metternich-Winneburg, oraz cesarz Karol Wielki. Także Józef Wilhelm Maria Klumb, znany szczególnie z działalności w projekcie Von Thronstahl, pochodzi z tego regionu (wychowywał się w Bingen nad Renem).

germania01.jpg

Samo miasto Bad Kreuznach, jest średniej wielkości (43,5 tys. mieszkańców) uzdrowiskiem, malowniczo położonym nad rzeką Nahe.

germania09.jpg

Klimat w tym regionie jest dość ciepły, dlatego też już początkiem kwietnia można było poczuć wiosnę w pełni, której jednym z przejawów byli kajakarze.

germania02.jpg

W powiecie Bad Kreuznach, ale także w granicach administracyjnych miasta znajduje się mnóstwo winnic.

germania05.jpg

W centrum miasta znajduje się ewangelicki kościół św. Pawła, w którym związek małżeński zawarł Karol Marks.

germania04.jpg

Nieopodal którego napotykamy charakterystyczne Brückenhäuser (domy na moście).

germania06.jpg 

Nieco dalej stoi pomnik ku czci Żydów pochodzących z terenów miasta, którzy zostali wymordowani przez narodowych socjalistów.

germania08.jpg

Okolice tego pomnika, to punkt spotkań znudzonej młodzieży, która jeździ tu na deskorolkach, pije alkohol i zażywa narkotyki. Można tu także spotkać nie zajętych pracą Polaków, którzy miejsce to obrali sobie jako punkt zebrań, nazywając je w swoim slangu betony.

germania07.jpg

Będąc na cmentarzu w pobliskiej gminie Roxheim natknąłem się na piękny pomnik ku czci poległych w walkach I Wojny Światowej.

germania03.jpg

W Bad Kreuznach znajduje się jeszcze dom Johanna Georga Fausta z 1507 roku (niestety nie posiadam jego zdjęcia), oraz wiele innych miejsc wartych zobaczenia, których na terenie Kraju Związkowego jest mnóstwo, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę że jego historia  związana jest z Imperium Rzymskim.

Od Redakcji: Zachęcamy Czytelników do przysyłania własnych relacyj z wojaży.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.