Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Wykład o Janie Baildonie

Wykład o Janie Baildonie

Muzeum w Gliwicach

Wykład o Janie Baildonie w rocznicę urodzin

Pochodzący ze Szkocji hutnik i konstruktor Jan Baildon należy do najważniejszych postaci, które wniosły ogromny wkład w rozwój górnośląskiego przemysłu. Baildon urodził się 11 grudnia 1772 roku w Larbert, niedaleko Edynburga. Studiował mechanikę i hydraulikę, uczył się wykonywać rysunki techniczne, a podczas pracy w hucie zdobył wiedzę i umiejętności związane z wytopem surówki żelaza. Dzięki poparciu inżyniera Jana Smeatona został przedstawiony hrabiemu Fryderykowi von Redenowi, który zaprosił go na Górny Śląsk. W latach 1794–1796 przygotował plany pierwszego na tym terenie wielkiego pieca, w którym do wytopu żelaza w miejsce węgla drzewnego zastosowano koks. Został on uruchomiony w Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Mimo wielu zawirowań historycznych i osobistych Baildon całe zawodowe życie związał z terenem Górnego Śląska. Zmarł w Łubiu w 1846 r. Został pochowany na cmentarzu hutniczym w Gliwicach.

W tym roku przypada 250. rocznica urodzin Jana Baildona. Z tej okazji 2 grudnia 2022 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) na wykład pana dra Adama Frużyńskiego poświęcony biografii tego wybitnego inżyniera i przemysłowca, słusznie uważanego za ojca współczesnego hutnictwa żelaza. Wstęp wolny.

John Baildon

Sztuka propagandy czy wyrafinowana perswazja? – o polskiej fotografii lat 40. i 50. XX wieku

Dzięki dotacji, jaką Muzeum w Gliwicach uzyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Narodowe Kolekcje Sztuki Współczesnej”, do naszej fotograficznej kolekcji zostały zakupione m.in. prace Henryka Hermanowicza. 29 listopada o godz. 17.00 na profilu facebookowym Czytelni Sztuki odbędzie się wykład online poświęcony dziełom tego autora. Poprowadzi go pani dr Weronika Kobylińska, wybitna teoretyczka fotografii, wykładowczyni w Katedrze Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Socrealizm wciąż stanowi sferę „niechcianego dziedzictwa” sztuki polskiej, a lata 40. i 50. XX wieku w badaniach nad rodzimą produkcją wizualną pozostają obszarem pełnym niewiadomych. W konsekwencji zdjęcia naznaczone „piętnem” tejże doktryny (a wpisujące się w pole działalności legitymizowanej przez oficjalne instytucje sztuki) nie spotykały się dotąd z uznaniem. Celem wystąpienia jest próba scharakteryzowania fotografii, którą można uznać za „socrealistyczną”. Jakim językiem wizualnym posługiwali się polscy fotografowie w latach 40. i 50.? Dlaczego warto powrócić do twórczości takich postaci jak Henryk Hermanowicz? Podczas wykładu i wspólnie przeprowadzonej analizy zdjęć odważymy się zaprzeczyć dotychczasowym przekonaniom krążącym wokół tego rozdziału historii sztuki. Być może okaże się, że zdjęcia przedstawiające etos pracy ludzkiej bynajmniej nie należały do tak szablonowych i konwencjonalnych, jak dziś nam się wydaje.

Henryk Hermanowicz, Koksownia w Nowej Hucie, fotografia czarno-biała, kolekcja Muzeum w Gliwicach,  zakupiono dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Narodowe Kolekcje Sztuki Współczesnej” 2022.

Warsztaty bożonarodzeniowe – tradycyjne ozdoby świąteczne na choinkę

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Czym byłby więc okres przedświąteczny bez robienia ozdób, które potem udekorują świąteczne drzewko? 3 grudnia o godz. 11.00 i 13.30 podczas warsztatów w Willi Caro wspólnie z panią Stanisławą Majdą, twórczynią ludową z Beskidu Sądeckiego, wykonamy tradycyjne ozdoby choinkowe i wysłuchamy opowieści o tym, jak dawniej dekorowano domy w grudniu i przygotowywano się na ten ważny czas w roku.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapisy: tel. 783 560 006. Wstęp: 1 zł.

Do ostatniej nitki

Wystawa odrestaurowanych gorsetów tradycyjnych ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Wystawa Do ostatniej nitki, prezentowana od 22 listopada na Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2), to zwieńczenie trwającego od roku projektu konserwacji elementów tradycyjnego stroju, należących do zbiorów Działu Etnografii i Antropologii Miasta Muzeum w Gliwicach. Po wielu miesiącach drobiazgowych i skomplikowanych prac renowacyjnych cieszyńskie żywotki oraz rozbarskie wierzchnie ponownie mogą cieszyć oko zwiedzających, po wielu latach spędzonych najpierw na strychach, a potem w magazynach muzealnych. Bogactwo detali – haftów, pasmanterii, wstążek, chwostów, ozdobnych guzików, specyfika fasonu – idzie w parze z liczbą problemów konserwatorskich, opisywanych również w przestrzeni wystawy. Ekspozycja daje możliwość nie tylko zapoznania się ze specyfiką elementów ludowych strojów, noszonych na Śląsku, lecz także przyjrzenia się niewidocznej pracy muzeum, polegającej na ochronie i zabezpieczeniu zabytków. Kuratorem ekspozycji jest pani Marta Paszko, kierownik Działu Etnografii i Antropologii Miasta.

Wystawa powstała w ramach dofinansowania otrzymanego na projekt „Konserwacja obiektów zabytkowych – elementów stroju tradycyjnego” ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dla tych, którzy chcieliby w domowym zaciszu zobaczyć zdjęcia gorsetów albo przeczytać więcej o projekcie, jest już do pobrania broszura z pięknymi zdjęciami zabytków.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.