Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wstęp do „Wesela”

Wstęp do „Wesela”

Muzeum Krakowa

Wstęp do „Wesela” – oprowadzanie tematyczne

18 marca 2024 r., godz. 18.00

23 marca, godz. 15.00

16 kwietnia, 18 kwietnia, godz. 18.00

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Wesele Stanisława Wyspiańskiego to polski arcydramat. Niestarzejący się mimo upływu 123 lat portret polskiej duszy, marzenie i ambitne wyzwanie dla reżyserów, aktorów i teatralnych zespołów. Wesela nie wystarczy przeczytać. To dzieło, które trzeba zobaczyć, poczuć i którego trzeba doświadczyć. Tylko jak się do tego przygotować? Jak zrozumieć dzieło, o którym jeszcze za życia artysty powiedziano, że łatwiej je wygrać na fortepianie, niż opisać słowami? Jak odnaleźć się w tym chocholim tańcu przeszłości i przyszłości, faktów i fantazji, rzeczywistości i magii?

Zapraszamy do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Zabierzemy Państwa w podróż do Krakowa z przełomu XIX i XX wieku, opowiemy o bronowickich i malarskich inspiracjach Wyspiańskiego, pierwowzorach stworzonych przez niego postaci, cenzurze i skandalu wokół prapremiery. Nie zabraknie też zakulisowych historii o różnych krakowskich inscenizacjach Wesela i o tym, co w najnowszej premierze przygotował dla widzów Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wydarzenie organizowane w ramach współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w związku z premierą Wesela w reżyserii pani Mai Kleczewskiej.

Więcej o spektaklu

Wstęp: 30 zł. Zakup biletu online.

Planeta Podgórze

20 marca, godz. 18.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

„Planeta Podgórze” to nowy cykl spotkań, których tematyka będzie orbitować wokół miasta – zarówno jego historii, jak i współczesności. Przemian, przestrzeni, śladów przeszłości oraz codziennego, współczesnego życia.

Pierwszym gościem będzie pani Magdalena Milnert, twórczyni profilu Pieing w mediach społecznościowych, na którym podejmuje tematykę urbanistyki, architektury i gospodarki przestrzennej. Porozmawiamy o patodeweloperce, placach „patelniach” i łącznicy kolejowej, która mocno zmieniła krajobraz Podgórza w rejonie naszego muzeum. Spróbujemy wypunktować wady i zalety XIX-wiecznych kamienic i współczesnych apartamentowców, zastanawiając się przy tym, które z tych rozwiązań jest bardziej ekologiczne, a przynajmniej bardziej odporne na kryzys klimatyczny czy niedobory prądu.

Rozmowę poprowadzi pan Jakub Jastrzębski z Muzeum Podgórza. Wstęp wolny.

Śladem minionych wieków

21 marca, godz. 10.30

Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Oprowadzanie po wystawie Śladem europejskiej tożsamości Krakowa.

„Muzeum od kołyski” to nowy cykl zajęć, który adresowany jest do rodziców i opiekunów dzieci (do drugiego roku życia) oraz rodziców spodziewających się potomstwa. Chcemy, aby czas oczekiwania na narodziny dziecka oraz urlopów wychowawczych rodzice mogli spędzić w sposób aktywny i ciekawy. Dlatego też zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów maluszków do odkrywania naszego miasta oraz oddziałów Muzeum Krakowa.

Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Rynku Podziemnego. Można tam obejrzeć relikty średniowiecznej zabudowy i fundamenty Sukiennic oraz liczne eksponaty i materiały multimedialne pozwalające zapoznać się z niezwykle bogatą historią Rynku.

Prowadzenie: pani Katarzyna Kucharska (Muzeum Krakowa).

Wstęp: 20 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Czas postu i radość Wielkanocy – opowieść o zwyczajach

21 marca, godz. 18.00

Muzeum Krakowa zaprasza do Rydlówki na wykład w ramach cyklu „Herbatka u Rydlów”.

Święta Wielkanocy to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. W Krakowskiem zachowało się wiele zwyczajów, tradycji i obrzędów dotyczących tego niezwykłego czasu. Na wykładzie przyjrzyjmy się tradycjom i współczesnym sposobom przygotowań i obchodu święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Prowadzenie: pani Izabela Okręglicka.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Osada Rybaki pod Wawelem pod koniec swego istnienia

21 marca, godz. 19.00

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Jeszcze nieco ponad 100 lat temu w pobliżu Smoczej Jamy, u stup Wawelu, stało kilka urokliwych dworków, a na wiślanym brzegu można było natknąć się na rybackie sprzęty i łodzie. Wszystko to musiało ustąpić miejsca powstającym Bulwarom. Na szczęście w zbiorach Muzeum Krakowa (i nie tylko w nich) zachowały się liczne zdjęcia, grafiki i obrazy ukazujące to miejsc. Na ich podstawie i przy pomocy opisów postaramy się odtworzyć wygląd tego miejsca.

Prowadzenie: pan Mateusz Niemiec. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.