Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Powitanie lata w Łazienkach Królewskich

Powitanie lata w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Pierwszy wakacyjny weekend w Łazienkach Królewskich kusi atrakcjami. Już w piątek o godz. 21.30 w Alei Chińskiej rozbłyśnie kilkaset chińskich lampionów. Przez całe lato będzie je można podziwiać co wieczór – aż do zamknięcia ogrodów, czyli do godz. 23.00. Wyjątkową propozycję dla nocnych marków mają edukatorzy z muzeum, którzy zapraszają na spacer śladem łazienkowskich chinoiserie i zwiedzanie Ogrodu Chińskiego – 25 czerwca 2016 roku, a potem w każdy piątek i sobotę lipca. Pierwszy weekend lata to także jedna z ostatnich okazji, żeby zobaczyć arcydzieło malarstwa niderlandzkiego: obraz Abrahama Mignona pt. Kwiaty w szklanym wazonie.

Piątkowa iluminacja zainauguruje tegoroczny Festiwal Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich. Kolejna odsłona Festiwalu już 31 lipca – z bogatym programem wydarzeń artystycznych i kulturalnych, które wypełnią cały sierpień. Kolorowe, czerwono-złote lampiony przyjechały do Łazienek prosto z Chin, z miasta Chengdu, które niedawno połączyła z Polską nowa linia kolejowa.

Lampiony to tradycyjna chińska dekoracja. Zdobią, ale nie tylko. Kolor czerwony ma w chińskiej kulturze znaczenie szczególne: symbolizuje pomyślność i szczęście. Na lampionach umieszcza się więc odwrócony do góry nogami znak „fu” (szczęście, dobrobyt), a chińska wymowa wyrażenia odwrócone szczęście brzmi podobnie do szczęście przybywa. Trudno o lepszą dekorację w Łazienkach Królewskich, które cieszą się zasłużoną opinią najszczęśliwszego miejsca w Warszawie.

fot. Paweł Czarnecki

Początek wakacji w Łazienkach Królewskich upłynie pod znakiem wieczornego zwiedzania i spacerów. Już w czwartek za darmo będzie można wejść do wielu zabytkowych obiektów, które otwarte są aż do godziny 20.00. Specjalne atrakcje czekają na gości w weekendy. W najbliższą sobotę o godz. 21.00, a potem w każdy piątek i sobotę lipca, edukatorzy z Łazienek Królewskich będą oprowadzać po Ogrodzie Chińskim. Od następnego weekendu w każdy piątek zwiedzanie zabytkowych wnętrz będzie można kontynuować również po godz. 20.00, Muzeum proponuje bowiem spacer w poszukiwaniu chinoiserie, czyli chińskich motywów w sztuce i architekturze. Na trasie zwiedzania m.in. Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, w którym w latach 1958-1970 toczyły się rozmowy amerykańsko-chińskie, Biały Domek i rozświetlona lampionami Aleja Chińska. Zbiórka pod Pałacem Myślewickim. Liczba miejsc ograniczona, zapisy.

Najbliższy weekend to także okazja, żeby zobaczyć w Pałacu na Wyspie słynny obraz Abrahama Mignona z Królewskiego Gabinetu Obrazów Domu Maurycego w Hadze. Do końca miesiąca wstęp na Wystawę jednego obrazu w Pałacu na Wyspie jest wolny. 30 czerwca rozpocznie się zmiana ekspozycji i będzie można podglądać instalację nowego obrazu. Kwiaty w szklanym wazonie wracają do Hagi, od 1 lipca obraz Mignona zastąpi inne arcydzieło z Domu Maurycego: Wnętrze galerii obrazów Gonzalesa Coquesa.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.