Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Istotne – niepozorne. Ołowiane znaki pieczętne / Nie tylko stolice. Miasta świata w starodrukach

Istotne – niepozorne. Ołowiane znaki pieczętne / Nie tylko stolice. Miasta świata w starodrukach

Muzeum Narodowe w Krakowie

Nowe wystawy w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

Czy wiecie, że istnieje odrębna gałąź nauki zajmująca się pieczęciami? Nazywa się sfragistyką, a w Polsce do jej rozwoju przyczynił się Joachim Lelewel. Swoich sfragistyków ma także Muzeum Narodowe w Krakowie. To pracownicy Gabinetu Numizmatycznego. Dwójka z nich, pani Anna Bochnak i pan Mateusz Woźniak, opracowuje właśnie zbiór blisko tysiąca tajemniczych ołowianych plomb pochodzących z okresu od XI do XIII wieku. Efektem ich starań jest międzynarodowa konferencja oraz wystawa Istotne – niepozorne. Ołowiane znaki pieczętne, którą można oglądać od 9 maja do 9 września 2018 roku w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego przy ul. Józefa Piłsudskiego 12.

W tym samym miejscu i od tego samego dnia będzie można zwiedzać nową ekspozycję zabytkowych ksiąg i map, zatytułowaną Nie tylko stolice. Miasta świata w starodrukach. Wystawa opowiada o różnorodnych rolach, funkcjach i dziejach miast przez pryzmat ich widoków i planów z pięćdziesięciu pięciu ksiąg wydanych od XVI do początku XIX wieku. Zobaczymy słynne metropolie od czasów starożytnych (Jerozolima, Rzym i Aleksandria) po przedstawienia osiemnastowieczne. Nie zabraknie oczywiście polskich miast – Krakowa, Warszawy, Gdańska oraz Wrocławia. Wernisaż obu wystaw odbędzie się 8 maja o godz. 18.00.

Wszystkie oddziały, wystawy i galerie Muzeum Narodowego w Krakowie będą czynne 1 i 3 maja w godz. 10.00-16.00. 2 i 4 maja można zwiedzać Muzeum w godz. 10.00-18.00.

Odnalezione cenne obrazy

Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego autorstwa Kazimierza Pochwalskiego, Ananas Józefa Pankiewicza oraz Pejzaż z okolic Neapolu Iwana Trusza to obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, zaginione podczas II wojny światowej i odnalezione w ostatnich tygodniach przez Stołeczną Komendę Policji przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na trop pięknego portretu prezydenta Mościckiego, namalowanego przez Kazimierza Pochwalskiego, wpadła kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie Janina Skorupska-Szarlej. Dalsze działania potoczyły się szybko dzięki współpracy ze stołeczną policją oraz Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN – mówi dyrektor Muzeum, pan dr hab. Andrzej Betlej.

Obraz Józefa Pankiewicza Ananas trafił do Muzeum w roku 1928. W czerwcu 1940 r. został skonfiskowany przez okupacyjne władze niemieckie i przeniesiony do biur Generalnego Gubernatorstwa. Jego losy pozostawały nieznane aż do 2016 r., kiedy to obraz został zidentyfikowany w jednym z albumów prezentujących twórczość Pankiewicza. W nocie katalogowej widniał dopisek: własność prywatna, Warszawa. Policja zabezpieczyła obraz w styczniu bieżącego roku. Obecnie powołani zostali eksperci, których badania mają ostatecznie zweryfikować, czy dzieło to jest tożsame ze stratą wojenną Muzeum Narodowego w Krakowie.

Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego autorstwa Kazimierza Pochwalskiego został podarowany przez artystę Muzeum Narodowemu w Krakowie w 1934 r., a następnie przekazany do dekoracji gabinetu prezydenta miasta Krakowa. Pozostał tam do wybuchu II wojny światowej, nigdy nie powrócił do Muzeum, a jego dalsze losy pozostawały nieznane. Został wystawiony na sprzedaż przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych w marcu br., gdzie zabezpieczyła go stołeczna policja.

Obraz Iwana Trusza Pejzaż z okolic Neapolu pojawił się w ofercie jednego z warszawskich domów aukcyjnych w marcu. Dzieło zostało podarowane Muzeum pod koniec lat trzydziestych XX w. przez Stanisława Badeniego, skąd zaginęło w czasie II wojny światowej. Wszystkie trzy prace figurowały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trudno podać obecnie wartość tych obrazów, musimy poczekać na profesjonalną wycenę. Jednak biorąc pod uwagę nazwiska wybitnych malarzy, możemy powiedzieć, że to bardzo cenne dzieła – mówi pani Martyna Dąbrowska, zajmująca się w MNK stratami wojennymi.

W Muzeum realizowany jest obecnie projekt „Badanie polskich strat wojennych”. Jego celem jest uzupełnienie posiadanej przez MNK dokumentacji wizualnej na temat strat wojennych i stworzenie kompleksowej bazy, podsumowującej wyniki badań nad stratami wojennymi. W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie kwerend w krajowych instytucjach kultury w celu pozyskania wizerunków obiektów, znajdujących się na liście strat wojennych Muzeum z uwzględnieniem Kolekcji Książąt Czartoryskich, ich digitalizacja i umieszczenie cyfrowych wizerunków w programie do ewidencji elektronicznej i katalogowania zbiorów muzealnych. Na realizację zadań Muzeum otrzymało dotację z Ministerstwa w kwocie 21 600 zł w 2018 i 31 600 zł w 2019 roku.

Kazimierz Pochwalski — Portret prezydenta Mościckiego

Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego

Wydarzenia edukacyjne

27 kwietnia

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Teraz komiks!”

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 17.00

prowadzenie: Ewelina Krawczyk, wstęp z biletem na wystawę

***

Od Tarzana do Polbidy. Ilustrowana wyprawa śladami Janusza Christy. Spotkanie z Pauliną Christą

Gmach Główny, sala U Samurajów, godz. 18.00

prowadzenie: p. Krzysztof Janicz, wstęp wolny

28 kwietnia

Kraków młodopolski

cykl: Pod rękę z Muzą – muzealne spacery

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 10.30

prowadzenie: p. Joanna Świtała, udział: 10 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Witraże Wyspiańskiego

Gmach Główny, wystawa Wyspiański, godz. 12.00

prowadzenie: p. Jolanta Bobala, wstęp z biletem na wystawę

***

Małpi pałac. O dwóch braciach, dwóch królestwach i dwóch puzderkach najdziwniejszych w świecie

cykl: Latający dywan. Opowieści przedmiotów (spotkanie dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat i ich rodzin)

Gmach Główny, godz. 12.00

prowadzenie: p. Maja Luxenberg, wstęp: 10 zł

zakup biletów

***

Plotki o Wyspiańskim

Gmach Główny, wystawa Wyspiański, godz. 14.00

prowadzenie: p. Filip Skowron, wstęp z biletem na wystawę

***

Warsztaty szycia toreb z banerów

Gmach Główny, wystawa Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku, godz. 15.00

prowadzenie: p. Magdalena Olearczyk-Porębska, wstęp: 50 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

4 maja

Oprowadzanie po wystawie „Teraz komiks!”

Gmach Główny, godz. 16.30

prowadzenie: p. Anna Sokulska, wstęp z biletem na wystawę

6 maja

Dizajn – w ruchu i od kuchni

oprowadzanie po wystawie Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

Gmach Główny, godz. 12.00

prowadzenie: p. Anna Sokulska, wstęp z biletem na wystawę

7 maja

Echa Hiszpanii w muzycznej kolekcji Biblioteki Książąt Czartoryskich

cykl: Kolekcja Czartoryskich – zbiory i ludzie

Biblioteka Książąt Czartoryskich, ul. Św. Marka 17, godz. 18.00

prowadzenie: p. Małgorzata Kumala, wstęp wolny

8 maja

Czytanie obrazków

cykl: Rozmowy o literaturze

Gmach Główny, wystawa Teraz komiks!, godz. 10.15

prowadzenie: p. Filip Skowron, wstęp: 1 zł

***

Spotkanie z projektantem

Gmach Główny, wystawa Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989, godz. 17.00

prowadzenie: p. dr hab. Andrzej Śmiałek, wstęp: 5 zł

9 maja

Dlaczego Czesław Miłosz nie prowadził dziennika? Na podstawie nieznanej korespondencji Miłosza z Janem Goślickim i Józefem Czapskim

cykl: Oblicza dziennika

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. Agnieszka Kosińska, wstęp wolny

***

Włoski weryzm i jego scheda

cykl: Arcydzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Władysława Sikorskiego 6, godz. 18.00

prowadzenie: p. Agata Małodobry, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.