Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: KL Plaszow. Odzyskiwanie pamięci

KL Plaszow. Odzyskiwanie pamięci

Międzynarodowe Centrum Kultury

KL Plaszow. Odzyskiwanie pamięci

sala Pod Kruki, Rynek Główny 25, wstęp wolny 

20 kwietnia 2022 r., godz. 18.00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na debatę z udziałem pani Moniki Bednarek, pani dr Edyty Gawron i pana dr. Michała Niezabitowskiego, którą poprowadzi pani Magdalena Rigamonti.

Debata jest częścią programu towarzyszącego wystawie Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945, prezentowanej w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury.

Jej celem jest przypomnienie historii KL Plaszow w okresie powojennym, aż do początku lat 2000, kiedy to w Krakowie podjęto temat upamiętnienia cierpienia wielu tysięcy osób uwięzionych w obozie i w nim zamordowanych. W przypadku pamięci o KL Plaszow uwaga rozmówców będzie skupiona przede wszystkim na przeobrażaniu pamięci o obozie, stanowiącym obiekt wyjątkowy, bo spośród niemieckich obozów koncentracyjnych jako jeden z niewielu powstał na terenie miasta. Ta przestrzeń o specjalnym statusie (aktualnie jako cmentarz wojenny) żyła przez 50 lat po wojnie życiem ukrytym, niejawnym, a stawiane na niej pomniki – w sumie trzy – stanowiły też dowód braku uzgodnienia wspólnej refleksji. Organizatorzy debaty wychodzą jednak z przekonania, że dzisiejsza gorąca dyskusja społeczna świadczy o tym, że udało się odrobić pierwszą, najważniejszą lekcję, czyli przywrócić współczesnym pamięć o KL Plaszow. Wydaje się jednak, że równie ważne jest prześledzenie procesu zapominania i odpominania, stąd zaproszenie do dyskusji skierowano do historyków zajmujących się tym tematem.

Międzynarodowe Centrum Kultury od początku swojej działalności zajmuje się dziedzictwem kulturowym i procesami pamięci z nim związanymi. W 2020 r. ukazała się książka Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce (red. Żanna Komar i Jacek Purchla), zbierająca i podsumowująca obecny stan wiedzy na temat dziedzictwa narodowosocjalistycznych Niemiec na obszarze współczesnej Polski.

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza do uczestnictwa w spotkaniu, wierząc, że nie tylko warto rozmawiać, ale też analizować procesy zachodzące w przeszłości. Spotkanie z tłumaczeniem na polski język migowy będzie również transmitowane na profilu Centrum na Facebooku.

KL Plaszow. Odzyskiwanie pamięci

Monika Bednarek — historyk, kustosz, muzealnik, wieloletnia kierownik Trasy Pamięci Muzeum Krakowa z oddziałem Fabryka Emalia Oskara Schindlera, specjalizuje się w historii Krakowa w czasie okupacji niemieckiej. Pełnomocnik dyrektora Muzeum Historycznego ds. zarządzania Muzeum KL Plaszow.

Dr Edyta Gawron — historyk specjalizująca się w historii współczesnej Żydów. Stypendystka Jad Washem (International Institute for Holocaust Research w Jerozolimie), Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych (US Department of State International Visitor Leadership Program), autorka m.in. książki Kraków — czas okupacji 1939-45.

Dr Michał Niezabitowski — historyk, muzealnik, działacz środowiska muzealniczego. Od 2004 dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Magdalena Rigamonti — dziennikarka prasowa i radiowa związana m.in. z tygodnikiem „Wprost”, stacją Program IV Polskie Radio 24 i „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Laureatka Nagrody Grand Press. Autorka książek (m.in. Kulisy warszawskiego ratusza, Dorosnąć do śmierci, Zatrzymać czas. Sekrety medycyny estetycznej).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.