Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady i spotkania w Muzeum Narodowym

Wykłady i spotkania w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wykłady i spotkania w Muzeum Narodowym

pl. Powstańców Warszawy 5

27-29 października 2017 roku

28 października, godz. 11.00

Let’s talk art! – Colour and Light

Nowy cykl – spotkania w języku angielskim – dotyczy podstawowych pojęć związanych ze sztuką. Pierwsze zajęcia skupione będą na zagadnieniach koloru i światła. Po krótkim wprowadzającym spacerze uczestnicy będą mieli szansę poćwiczyć słownictwo, spróbować opisać wybrane dzieło, a także wrażenia z nim związane. Warsztaty językowe poprowadzi pani Ewa Jaroszczuk. Wstęp wolny.

Zapisy

28 października, godz. 12.00

Moralizujące treści w malarstwie protestanckim ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Prelegent, pan Sławomir Ortyl, poprowadzi słuchaczy trasą dzieł sztuki związanych z protestantyzmem i omówi ich bogate treści moralizujące, które ukryte są w scenach biblijnych, martwych naturach, scenkach rodzajowych oraz pejzażach. Wstęp wolny.

28 października, godz. 13.00

Kościuszko i inne osobistości. Portrety rzeźbione w szkle

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej Nabytki 2017. Prelegentka, pani Elżbieta Gajewska-Prorok, omówi dzieła wykonane ze szkła, na których artyści czescy (D. Biemann, E. Hoffmann, J.F. Hoffmann) wyrzeźbili portrety i postacie osób związanych z walką Polaków o niepodległość (m.in. Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski). Przedstawione będą także naczynia pamiątkowe z portretami innych osób: polityków, znanych arystokratów i osób prywatnych – powstałe w XIX wieku w Czechach i na Śląsku. Po wykładzie przewidziana jest rozmowa przy zabytkach prezentowanych na wystawie. Wstęp wolny.

28 października, godz. 13.00

Spacer z wolontariuszami

Pierwszy jesienny spacer z wolontariuszami będzie poświęcony między innymi zwierciadłom znajdującym się w zbiorach Muzeum. Wstęp wolny.

29 października, godz. 12.00

Gotyk

Prelegent, pan Grzegorz Wojturski, przedstawi zarówno sztandarowe zabytki architektury, rzeźby i malarstwa gotyckiego, jak i mniej znane, ale zadziwiające swą oryginalną formą budowle oraz rzeźby świadczące o wielorakości sztuki gotyckiej. Wstęp: 5 zł.

*****

28 października, godz. 10.00

Ręcznie malowane puchary i szklanice dla każdego

Zabawę plastyczną dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat poprowadzi pan Grzegorz Wojturski. Najmłodsi zwiedzający obejrzą wystawę Nabytki 2017 i inspirując się wizerunkiem Tadeusza Kościuszki na jednym z pucharów, stworzą własne malarskie dzieła. Wstęp wolny.

Zapisy, tel. 71 372 51 48.

*****

Pawilon Czterech Kopuł

ul. Wystawowa 1

27 października, godz. 17.00

W piątek o piątej – Trzy kolory: czerwony

Czerwień, najintensywniejsza z barw, to symbol rewolucji i walki. Podczas spotkania uczestnicy powrócą między innymi do czasów, w których życie artystyczne i formy ekspresji regulowano odgórnie. Przedmiotem piątkowej refleksji będzie zatem sztuka socrealizmu, krytyczne wobec ówczesnego systemu politycznego postawy twórców oraz późniejsze rodzaje buntów artystycznych. Wstęp z biletem na wystawę stałą.

28 października, godz. 16.00

Museum of Modern Art w Nowym Jorku

Wykład pani Alicji Abramowicz. Za sprawą trzech kobiet w listopadzie 1929 r. swą działalność rozpoczęło nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dzisiaj na muzealnej mapie świata zajmuje jedno z czołowych miejsc. Podczas wykładu będzie można posłuchać o historii tej instytucji i o jej zbiorach. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.