Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Spotkania w Muzeum Narodowym

Spotkania w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Spotkania w Muzeum Narodowym

8-10 września 2017 roku

8 września, godz. 17.00

W piątek o piątej – Trzy kolory: biały

Biel jako kolorystyczna dominanta architektury Pawilonu Czterech Kopuł stanie się przyczynkiem do rozmowy o przeszłości budynku i o jego twórcy, Janie Poelzigu. Bez charakterystycznej bieli wiele z prezentowanych w muzeum dzieł nie byłoby tym, czym jest – być może nie miałoby również takiej siły oddziaływania. Przedmiotem oprowadzania stanie się także sztuka konceptualistów.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1. Wstęp z biletem na wystawę stałą.

9 września, godz. 12.00

Jednorożec w średniowiecznej ikonografii Śląska

Jednorożec to intrygujący motyw zoologiczny w sztuce średniowiecza, z pogranicza fantazji i realności. Prelegentka, pani Magdalena Szafkowska, zaprezentuje wybrane przedstawienia tego mitycznego zwierzęcia w dziełach powstałych na Śląsku.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5. Wstęp wolny.

9 września, godz. 15.00

O zjawiskach z „Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO”: uroczystościach ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt i tradycyjnej technice ludwisarskiej Felczyńskich w Taciszowie

Wykład pani Marty Derejczyk. Już od trzystu lat mieszkańcy wielkopolskiego Mikstatu i okolic przybywają na uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha wraz ze swoimi zwierzętami gospodarskimi, a w ostatnich latach coraz chętniej również z domowymi pupilami. Jakie znaczenie miał tradycyjny obrzęd błogosławieństwa zwierząt dawniej, a jakie ma dziś? Druga część wykładu przybliży rzemiosło ludwisarskie, którym od pokoleń trudni się rodzina Felczyńskich, wyrabiająca dzwony nieprzerwanie od 1808 r.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113. Wstęp wolny.

10 września, godz. 11.00

O ideach konstruktywizmu

Konstruktywizm to ruch, który w pewnym momencie zaczął wykraczać poza ramy działań wyłącznie artystycznych: doświadczenie wojny odcisnęło głębokie piętno na umysłach twórców, dlatego postanowili oni włączyć się w realizację i rozwój idei związanej z ulepszaniem życia – społecznego, kulturalnego i politycznego. Wykład pani Moniki Krysztofińskiej będzie refleksją nad zaangażowaniem konstruktywistów w nowoczesność oraz nad związkami i wpływem ich sztuki na ówczesne i obecne życie codzienne.

Pawilon Czterech Kopuł. Wstęp: 5 zł.

Wydarzenia dla dzieci

9 września, godz. 10:30

Podchody z Kościuszką

Zabawa dla uczestników w wieku od 10 do 15 lat jest formą aktywnego odkrywania i poznawania postaci bohatera roku 2017 – Tadeusza Kościuszki. Prowadzenie: pan Sławomir Ortyl.

Gmach Główny. Wstęp wolny, zapisy, tel. 71 372 51 48.

9 września, godz. 11.00

Pracownia w Muzeum Etnograficznym

Kreatywne spotkanie dla najmłodszych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, realizowane we współpracy z Pracownią Komuny Paryskiej 45. Prowadzenie: panie Marta Derejczyk, Kamila Wolszczak.

Muzeum Etnograficzne. Wstęp wolny.

10 września, godz. 12.00

Moje wakacyjne wspomnienia

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Tematem będą wakacyjne wspomnienia. Używając ekologicznych materiałów: piasku, kaszy gryczanej, jaglanej, nasion fasoli, soczewicy, kolorowych sznurków, muszelek i farb, uczestnicy zajęć namalują i wykleją krajobrazy miejsc wakacyjnego wypoczynku. Prowadzenie: pani Katarzyna Kalinowska.

Gmach Główny. Wstęp: 3 zł, zapisy, tel. 71 372 51 48.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.