Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Lucjan Rydel i teatr

Lucjan Rydel i teatr

Muzeum Krakowa

Lucjan Rydel i teatr

25 kwietnia 2024 roku, godz. 18.00

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Zapraszamy na wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów”. Dla Lucjana Rydla teatr stanowił istotną część pracy artystycznej. Artysta był nie tylko dramatopisarzem, lecz także krytykiem teatralnym, kierownikiem literackim teatru, członkiem komisji teatralnej, wykładowcą w szkole dramatycznej, dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w sezonie 1915/16 i twórcą amatorskich zespołów teatralnych w Toniach i Bronowicach. O tych ciekawych i mało znanych wątkach z życiorysu Lucjana Rydla opowie pani Dorota Jarząbek-Wasyl.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Kryminalne zagadki okupacyjnego Krakowa

25 kwietnia, godz. 18.00

Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

W okresie okupacji niemieckiej piękne kamienice i malownicze zaułki były świadkami mrocznych, tragicznych i tajemniczych wydarzeń. Zapraszamy na spotkanie śladem najsłynniejszych spraw kryminalnych z czasów II wojny światowej w Krakowie. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób rzeczywistość wojenna była demoralizująca dla tych, którzy być może w normalnych warunkach nigdy by nie zeszli na drogę przestępstwa.

Prowadzący: pan Tomasz Stachów, pan Andrzej Chytkowski (emerytowany policjant, wydawca książek) i pan dr hab. Krzysztof Mroczkowski, prof. URz, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wstęp wolny.

Spotkanie z konserwatorem metalu

27 kwietnia, godz. 10.00

Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Spotkanie z cyklu „Klinika dla rzeczy” skupi się na praktycznej wiedzy dotyczącej miedzi i jej obróbki. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o jej właściwościach, zastosowaniach oraz znaczeniu w różnych dziedzinach nauki. Głównym celem jest przekazanie informacji na temat domowych sposobów oczyszczania miedzi, które pozwalają na zachowanie jej naturalnego blasku i estetyki. Podczas spotkania zostaną omówione podstawowe terminy związane z tym metalem, takie jak „patynowanie” oraz „korozja”.

Wstęp: 30 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Otwarcie nowego Depozytu Pamięci – „Stała chata chłopska w Woli Duchackiej”

27 kwietnia, godz. 11.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Depozyt w 660. rocznicę założenia wsi Wola Duchacka przygotowuje Stowarzyszenie Woli Duchackiej. Otwarciu towarzyszyć będą duchackie piosenki i wspomnienia, na które wraz ze Stowarzyszeniem serdecznie zapraszamy.

Depozyt Pamięci: miejsce, w którym mikrowystawy o ważnych wydarzeniach, miejscach, osobach przygotowują sami podgórzanie – nasi sąsiedzi, goście, przyjaciele. Depozyt Pamięci to gablota – wielka skrzynia, w której prezentowane są pamiątki i opowieści o nich. To miejsce na wspomnienia. Depozyt Pamięci należy do podgórzan, to, co się w nim znajduje, zależy od decyzji tego, kto chce w Depozycie o czymś lub o kimś opowiedzieć. Depozytariusz układa wystawę, decyduje o tym, co się ma na niej znaleźć i jak ma ona wyglądać, przygotowuje też opowieść. Zapraszamy do dzielenia się swoją historią w Depozycie Pamięci, można zacząć od zaraz.

Wstęp wolny.

Opieka medyczna w getcie krakowskim

28 kwietnia, godz. 12.00

Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

W czasie II wojny światowej na terenie getta funkcjonowały placówki medyczne: szpitale, ambulatoria czy komisja sanitarna. Ich działalność była możliwa dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Żydów, którzy pomimo ograniczających ich działalność dyrektyw okupanta starali się nieść pomoc chorym członkom społeczności. W trakcie spaceru omówione zostaną zarządzenia Izby Zdrowia Generalnego Gubernatorstwa wymierzone w żydowski personel medyczny oraz najważniejsze miejsca związane z opieką medyczną w getcie. Poznamy sylwetki niektórych lekarzy, miejsca ich zamieszkania, a także wojenne i powojenne losy.

Prowadzenie: pani Katarzyna Kocik. Wstęp: 20 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.