Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Kobiety Zamku Królewskiego w Warszawie

Kobiety Zamku Królewskiego w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

W weekend 5-7 marca 2021 roku zapraszamy do Zamku Królewskiego w Warszawie, tym razem szlakiem niezwykłych kobiet. Wstęp do Zamku będzie wolny na podstawie wejściówki odebranej w kasie. Muzeum przy placu Zamkowym 4 – otwarte do godziny 18.00.

Zamek Królewski przedstawia wybrane dzieła sztuki prezentujące niezwykłe kobiety. Oto Jadwiga, pierwsza kobieta, która została królem Polski. Jej małżeństwo z Władysławem Jagiełłą dało Litwie chrzest, a Polsce podwaliny pod Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Dzięki królowej Bonie, żonie króla Zygmunta Starego, zacieśniły się relacje Polski z renesansową Italią, a kuchnia polska wzbogaciła się – m.in. o włoszczyznę. Królowa Bona przede wszystkim jednak była niezwykle sprawnym politykiem, który znacząco pomnożył królewski majątek. To jej m.in. zawdzięczamy rozwój Mazowsza. Przedstawimy też Annę Jagiellonkę, wybraną przez szlachtę na króla. Poślubiła Stefana Batorego, który został iure uxoris królem Polski, a po jego śmierci to ona doprowadziła do koronacji swojego siostrzeńca Zygmunta III. Konstancja z Czartoryskich Poniatowska – matka króla Stanisława Augusta i jego ośmiorga rodzeństwa – to znacząca postać w świecie ówczesnej polityki. Z jej zdaniem liczyli się i utytułowani bracia, i mąż. Hrabina Katarzyna Joanna Gabrielle Starzeńska zyskała uwagę Napoleona Bonapartego z powodu nieprzeciętnej urody, za to sława miłosnych triumfów spowodowała zdecydowaną reakcję Józefiny. W obawie o serce Eugeniusza de Beauharnais – państwo Starzeńscy zostali poproszeni o opuszczenie Paryża. Pelagia z Potockich Sapieżyna, żona kolejno Franciszka i Pawła Sapiehów, to gospodyni niezwykłe gustownej rezydencji w Wysokiem Litewskiem. Jednak największą popularność przyniósł jej portret namalowany przez najsłynniejszą francuską malarkę przełomu XVIII i XIX wieku, Elżbietę Vigée Le Brun. Kolejne słynne kobiety Zamku to – Elżbietka, córka ulubionej siostrzenicy króla Stanisława Augusta, oraz Minerwa, za którą skryła się niezwykła kobieca postać.

Nie mniej interesujące są losy i wartość artystyczna dzieł sztuki. Więcej informacji oraz ciekawych historii o bohaterkach akcji będzie można odnaleźć podczas wizyty na Zamku.

5 marca o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie ze sztuką online pt. Kobiety w oczach Bacciarellego. Portrety nadwornego malarza Stanisława Augusta, które poprowadzi pani Monika Przypkowska – historyk sztuki, edukator Zamku Królewskiego.

Inaugurujemy również nowy semestr wykładów z cyklu Kobiety świata sztuki prowadzony przez pana Przemysława Głowackiego. Najbliższe spotkania będą poświęcone Katarzynie Kobro i Fridzie Kahlo.

Dla pań przygotowaliśmy rabat na królewskie apaszki w zamkowym sklepie muzealnym (stacjonarnym i online).

#ZakochaniWZamku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.