Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Nieborów: Muzeum w Nieborowie i Arkadii obchodzi urodziny

Muzeum w Nieborowie i Arkadii obchodzi urodziny

Muzeum Narodowe w Warszawie

Jubileusz siedemdziesięciolecia założenia Muzeum w Nieborowie i Arkadii, oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie

W związku z obchodami Roku jubileuszowego Muzeum przygotowało dla zwiedzających liczne atrakcje. Jedną z nich będzie otwarcie (30 kwietnia 2015 r., godz. 18.00) nowej wystawy Majoliki Nieborowskiej. Przez cały rok nieborowskie muzeum zaprasza na cykl wykładów pt. Nieborów. Dzieje nienapisane, które w sezonie wiosenno-letnim odbywać się będą w Nowej Oranżerii, usytuowanej w części wschodniej przypałacowego ogrodu. Z okazji Jubileuszu – po niemal 200 latach – zrekonstruowany symboliczny Grobowiec xiężnej Heleny Radziwiłłowej na Wyspie Topolowej powraca do Ogrodu Arkadyjskiego. Jego uroczyste odsłonięcie odbędzie się 22 maja, w dzień imienin xiężnej Heleny. Do dyspozycji zwiedzających niezmiennie pozostają wnętrza pałacu nieborowskiego, wzniesionego według projektu architekta Tylmana z Gameren u schyłku XVII wieku, przypałacowe barokowe ogrody oraz pobliska Arkadia.

Muzeum w Nieborowie

70 lat minęło, od kiedy zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i Arkadii został włączony przez prof. Stanisława Lorentza do Muzeum Narodowego w Warszawie. W skład Muzeum wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Do końca stycznia 1945 roku pałac w Nieborowie i ogród w Arkadii znajdowały się na obszarze dóbr nieborowsko-mysłakowskich ordynata ołyckiego xięcia Janusza Radziwiłła. Profesor Stanisław Lorentz, ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z x. Radziwiłłem, otoczył opieką unikatowy pałac i jego zbiory oraz zabytkowy ogród w Arkadii, włączając je w skład warszawskiego Muzeum Narodowego, jako jego oddział. To uratowało zabudowania, zbiory i ogrody przed dewastacją i rozproszeniem w trudnym dla zabytków okresie powojennym. Założenie pałacowo-ogrodowe w Nieborowie i Arkadii jest dziś jednym z zaledwie kilku kompletnie zachowanych w Polsce i jednym z niewielu w Europie.

Muzeum w Nieborowie

W 1881 roku xiążę Michał Piotr Radziwiłł założył na terenie swojego majątku w Nieborowie manufakturę majoliki artystycznej (majolika – ceramika pokryta nieprzezroczystą polewą ołowiowocynową o bogatej kolorystyce), która pierwotnie nosiła nazwę Fabryka Fajansów Artystycznych i Pieców Kaflowych. Ukoronowaniem działalności manufaktury była urządzona w czerwcu 1884 w Hotelu Europejskim w Warszawie wielka wystawa wyrobów majolikowych z Nieborowa, która spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności warszawskiej. Nieborowska Manufaktura Majoliki jest jedyną funkcjonującą manufakturą majoliki w Polsce, a obchody Jubileuszu stały się okazją do przebudowy i zmodernizowania jej stałej ekspozycji. Przygotowanie nowej aranżacji było możliwe dzięki pozyskanej przez Muzeum dotacji w konkursie ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wprowadzenie w przestrzeń wystawy nowej narracji oraz XIX-wiecznej stylizacji eksponowania obiektów w interesujący sposób wyeksponowało najcenniejsze wyroby majolikowe w zbiorach Muzeum oraz kościołów Diecezji Łowickiej.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii (Nieborów 232) znajduje się nieopodal Łowicza, około godziny drogi samochodem z Warszawy w kierunku Łodzi (autostradą A2, zjazd: Skierniewice).

Muzeum w Nieborowie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.