Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Festiwal Muzyki Barokowej / Królewska Wystawa Kwiatów

Festiwal Muzyki Barokowej / Królewska Wystawa Kwiatów

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Festiwal Muzyki Barokowej

13–23 czerwca 2021 r., godz. 18.45

Sala Wielka

Już w czerwcu na Zamku Królewskim w Warszawie (pl. Zamkowy 4) odbędzie się pierwszy Festiwal Muzyki Barokowej. Tegoroczny repertuar w całości wypełnią utwory najwybitniejszego przedstawiciela włoskiego baroku w muzyce: Antoniego Vivaldiego. Usłyszymy m.in. Koncert na czworo skrzypiec i wiolonczelę h-moll op. 3 nr 10 RV 580, Koncert na flet, smyczki i basso continuo g-moll op. 10 nr 2 RV 439 La notte, Koncert na 2 lutnie G-dur RV 532 i Koncert na dwa oboje, dwa klarnety i orkiestrę smyczkową C-dur RV 560 w wykonaniu uznanych artystów: Agaty Szymczewskiej, Jadwigi Kotnowskiej, Anny Radziejewskiej, Jakuba Jakowicza, Marka Niewiedziała i innych.

Bilety na festiwal dostępne są w kasach Zamku i online.

Główne motywy koncertów skrzypcowych z cyklu Cztery pory roku zna każdy. Należą do ścisłego kanonu standardów muzyki klasycznej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że te urzekające melodie są zaledwie kroplą w morzu, jeśli chodzi o dorobek Antoniego Vivaldiego, największego z włoskich przedstawicieli muzycznego baroku. Był on twórcą niezwykle płodnym, a liczba samych tylko skomponowanych koncertów oscyluje wokół pięciuset. Do tego dochodzą liczne sonaty, suity i opery. Choć znaczna część tej niebagatelnej spuścizny zaginęła, wiele spośród zachowanych utworów Vivaldiego stale przewija się w repertuarze filharmonii i oper na całym świecie.

Antonio Lucio Vivaldi, do którego z powodu rudych włosów przylgnął przydomek Il Prete Rosso (Rudy Ksiądz), urodził się w 1678 roku w Wenecji jako syn skrzypka z orkiestry bazyliki św. Marka. Wprawdzie jako jedyny z dziewięciorga rodzeństwa przyjął święcenia kapłańskie, jednak to muzyka, poznawana dzięki ojcu, stać się miała jego powołaniem. Był dla włoskiego baroku tym, kim Jan Sebastian Bach dla baroku niemieckiego. Genialny Niemiec nigdy zresztą nie odżegnywał się od inspiracji utworami Vivaldiego i wiele z jego utworów osobiście transkrybował na instrumenty klawiszowe.

Los nie rozpieszczał Rudego Księdza. Przez całe życie borykał się z wątłym zdrowiem, a po stosunkowo krótkim okresie dobrej passy czekała go gorycz utraty popularności i łask możnych mecenasów. Zmarł w biedzie, a jego twórczość popadła w zapomnienie, i to na bardzo długo, bo aż do lat dwudziestych XX wieku. Wtedy to bowiem odnaleziono i poddano pogłębionym studiom dużą część rękopisów kompozytora.

Choć pojedyncze nieznane dzieła słynnego Wenecjanina odkrywane są po dziś dzień, także te od dawna znane warto odkrywać wciąż na nowo. Okazją do tego niech będzie tegoroczny Festiwal Muzyki Barokowej, po raz pierwszy organizowany przez Zamek Królewski w Warszawie. Wystąpią w nim znakomici polscy soliści: Agata Szymczewska, Jadwiga Kotnowska, Lilianna Stawarz, Anna Radziejewska, Jakub Jakowicz, Marek Niewiedział z towarzyszeniem orkiestr kameralnych: Arte dei Suonatori Orchestra, Orkiestry Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Royal Baroque Ensemble oraz zespołu instrumentów dętych Warsaw Harmony.

Program kolejnych koncertów wypełni muzyka skrzypcowa, lutniowa, wokalna oraz pisana na solowe instrumenty dęte (flet, klarnet, fagot, obój). Pojawią się w nich koncerty solowe, podwójne i poczwórny, co nie jest często spotykaną praktyką.

Program i poziom artystyczny proponowanych Państwu koncertów z pewnością zaspokoi gusta i oczekiwania najbardziej wyrafinowanych melomanów.

Program festiwalu

*****

Królewska Wystawa Kwiatów. Muzeum w zgodzie z naturą

10–13 czerwca 2021 r., godz. 10.00–20.00

Arkady Kubickiego, Ogrody Zamkowe

Królowa Warszawy® to największa atrakcja tegorocznej Królewskiej Wystawy Kwiatów, której hasłem przewodnim jest Muzeum w zgodzie z naturą. Wyjątkowa odmiana róży stanie się wizytówką Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie, a jej chrzest odbędzie się w sobotę, trzeciego dnia wystawy. Dlatego tematami przewodnimi ekspozycji będą róża i bioróżnorodność. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów jubileuszu pięćdziesięciolecia odbudowy Zamku.

Historycznym rezydencjom królów i możnych często towarzyszyły założenia ogrodowe. Dzięki procesowi odtworzenia Ogrodów Górnego i Dolnego, przeprowadzonemu w ostatnich latach, Zamek ponownie stał się kontynuatorem wielowiekowej tradycji sztuki ogrodowej, a także jej mecenasem, zaangażowanym w edukację i wspieranie zjawisk artystycznych. Ważnym wydarzeniem realizowanym w ramach tej misji będzie Królewska Wystawa Kwiatów.

Ekspozycja prezentowana będzie we wnętrzach Arkad Kubickiego oraz w przestrzeni Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie.

Głównym punktem programu wystawy będzie premierowa prezentacja nowej odmiany róży, która stanie się wizytówką Zamku. Kwiat zostanie uroczyście ochrzczony imieniem Królowej Warszawy® 12 czerwca o godz. 12.00. Gościem specjalnym wydarzenia będzie śpiewaczka operowa, pani Małgorzata Walewska.

Królewska Wystawa Kwiatów łączyć będzie fascynację przyrodą i światem sztuki, a jednocześnie zwracać uwagę na ważkie kwestie, takie jak aktualne wyzwania związane ze zmianami klimatu czy wpływ dobrostanu natury na jakość naszego życia. Tematy przewodnie ekspozycji – róża i bioróżnorodność – posłużą za impuls dla artystycznej wyobraźni architektów krajobrazu, ogrodników i florystów, którzy połączą siły i talenty, by przestrzeń Arkad Kubickiego i ogrodów zamkowych wypełnić zachwycającymi instalacjami i kompozycjami roślinnymi.

Obcowanie z pięknem przyrody poddanym artystycznej pielęgnacji będzie okazją do odreagowania codziennego stresu, pobudzi zmysły i wyobraźnię, a także sprzyjać będzie refleksji nad naszym stylem życia w kontekście szacunku do natury i dbania o bioróżnorodność.

Arkady Kubickiego podzielone zostaną na strefy tematyczne, z których każda prezentować będzie nieco inne spojrzenie na relacje między przyrodą, sztuką i ekologią. Ogrody zamkowe z okazji wystawy również zyskają nową odsłonę – pojawią się w nich rzeźby, dekoracje różane i inne formy florystyczne oraz inne atrakcje dla dorosłych i dzieci.

Arkady Kubickiego – bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie przed wejściem na wystawę lub online.

Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie – wstęp wolny:

Cztery Żywioły i Dziewięć Muz – wystawa rzeźby ogrodowej i kompozycji florystycznych;

Strefy relaksu dla rodzin, specjalne atrakcje dla dzieci;

Królewska Trasa Ogrodowa – ścieżki dydaktyczne po Ogrodach Zamku Królewskiego;

Kino Letnie – projekcje filmowe w godz. 20.30–22.00.

Wydarzenia:

12 czerwca, godz. 11.15–22.00 – scena w Ogrodzie Dolnym.

W programie m.in.: nadanie imienia róży Królowa Warszawy®, koncerty muzyki klasycznej, otwarcie Królewskiej Trasy Ogrodowej, wręczenie nagród Polskiego Towarzystwa Różanego (Królewski Ogród Doskonałości), konferencja W zgodzie z naturą – wykłady i pokazy florystyczne, występ Grupy La Dance.

13 czerwca, godz. 14.00–17.00 – scena w Ogrodzie Dolnym.

Pokazy florystyczne i wykłady o tematyce ogrodowej.

12–13 czerwca

Zapraszamy do stoisk partnerów Królewskiej Wystawy Kwiatów, w ofercie m.in. produkty szkółek drzew i krzewów – ze szczególnym udziałem róż ogrodowych; zioła, byliny i kwiaty; sprzęt ogrodniczy, roboty koszące, nawozy i odzież ogrodnicza; kosmetyki i biżuteria kwiatowa; konfitury i inne przetwory. Poza okazją do zrobienia zakupów będzie można skorzystać z profesjonalnego doradztwa.

Realizacja wystawy jest możliwa dzięki partnerom, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Szczegółowy program

Więcej informacji

Zapraszamy do śledzenia mediów społecznościowych z bieżącą ofertą oraz atrakcjami dla dzieci:  YouTube, FacebookTwitter.

Zamek Królewski: Dzień Dziecka 2021 roku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.