Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Przegląd filmowy „Echa Wołynia”

Przegląd filmowy „Echa Wołynia”

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

Przegląd filmowy „Echa Wołynia”

W związku z 70. rocznicą zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu, Instytut Pamięci Narodowej organizuje przegląd filmowy pt. „Echa Wołynia”.

Pokazy filmów odbędą się w Łodzi 11 lipca 2013 r. w Kinie Kinematograf (Plac Zwycięstwa 1), godz. 11.00-13.00 oraz 17.00-19.00.

W innych miastach pokazy odbędą się 7 lipca (Białystok, Częstochowa, Szczecin, Rzeszów, Warszawa, Wrocław). 11 lipca produkcje filmowe zostaną wyświetlone również w Gdyni. Przegląd będzie okazją do przybliżenia czterech filmów dokumentalnych opowiadających o dramatycznych losach Polaków na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

W ramach przeglądu „Echa Wołynia” wyświetlimy następujące produkcje:

•              Skrawek piekła na Podolu – reż. Jolanta Kessler-Chojecka, TVP, 2008 r., 29 min.

•              Zapomniane zbrodnie na Wołyniu – reż. Tadeusz Arciuch, TVP, 2009 r., 24 min.

•              Było sobie miasteczko… – reż. Tadeusz Arciuch, TVP, 2009 r., 50 min.

•              Wołyń w pożodze – reż. Adam Sikorski, TVP oraz IPN, 2007 r., 25 min.

Przegląd ma charakter otwarty. Z uwagi na wstrząsające relacje świadków oraz drastyczne materiały archiwalne przegląd skierowany jest do widzów, którzy ukończyli 14 rok życia.

Ilość miejsc jest ograniczona. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze potwierdzenie obecności pod numerem tel. 42 616 27 00 lub mailowo: obep.lodz@ipn.gov.pl.

Więcej o działaniach Instytutu Pamięci Narodowej w związku z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej.

Kresowa Księga Sprawiedliwych w trzech językach

Informujemy również, że w bibliotece cyfrowej IPN można pobrać bezpłatny e-book Kresowa księga sprawiedliwych 1939-1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA, oprac. Romuald Niedzielko, Warszawa 2007 (seria: „Studia i materiały”, t. 12). Publikacja w formatach PDF, PUB i MOBI dostępna jest w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.