Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: W roli głównej dzieła odzyskane

W roli głównej dzieła odzyskane

Muzeum Narodowe w Warszawie

W roli głównej dzieła odzyskane

22 marca 2024 roku o godz. 18.00 w Kinie MUZ (Aleje Jerozolimskie 3) trzy dzieła sztuki wystąpią w roli filmowych bohaterów. Opowieści o zabytkach utraconych podczas II wojny światowej towarzyszyć będzie dyskusja o sensacyjnych kulisach poszukiwań i powrotów zaginionych dzieł. Przygotowano też oprowadzanie po muzealnych wystawach szlakiem zabytków odzyskanych w ostatnich latach. Wstęp wolny.

Zaprezentowane zostaną trzy filmy w reżyserii pani Agnieszki Trzos: Diana, Autoportret i Portret mężczyzny, opowiadające historie obiektów uznawanych za polskie straty wojenne, zaginionych z muzeów w czasie ostatniej wojny. Cykl filmów Dzieła utracone został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022–2023.

Rzeźba Diana dłuta Jana Antoniego Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta w Pałacu na Wodzie oraz obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie pt. Portret młodego mężczyzny w peruce, namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego, zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury. Autoportret Jacka Malczewskiego należy do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Polskę na całym świecie od zakończenia II wojny światowej.

Pokazowi filmów będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserką, panią Agnieszką Trzos, amerykańskimi bohaterami filmu Portret mężczyzny (panem Robertem Wittmannem, panią Janis Bobb), panią Ewą Ziembińską, kuratorką Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie), oraz przedstawicielami Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN i Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Popularyzacja tematyki strat wojennych, opowiadanie historii obiektów utraconych, pokazywanie zakończonych sukcesem spraw restytucyjnych wyraźnie przyczyniają się do odnajdywania i odzyskiwania kolejnych poszukiwanych zabytków.

Wydarzenie zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.