Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Disce puer — podręczniki, encyklopedie i dzieła naukowe

Disce puer — podręczniki, encyklopedie i dzieła naukowe

Muzeum Narodowe w Krakowie

Disce puer – podręczniki, encyklopedie i dzieła naukowe

W Pałacu Czapskich (ul. Józefa Piłsudskiego 12) od 1 czerwca 2021 roku prezentowana jest wystawa poświęcona rozwojowi edukacji w Polsce i Europie od początku XV do końca XX wieku. Składa się na nią ponad 100 publikacji, wśród których znajdziemy m.in. atlasy, elementarze, dzieła naukowe i rozporządzenia dotyczące szkolnego prawa.

Disce puer latine, ego faciam te mościpanie – „Ucz się, chłopcze, łaciny, a ja zrobię cię mościpanem” – tak miały brzmieć słowa wypowiedziane przez króla Stefana Batorego do pewnego ucznia w Zamościu. Na terenie Rzeczypospolitej z biegiem lat powstawało coraz więcej szkół parafialnych, średnich i wyższych. Programy nauczania tworzono zgodnie z ówczesnymi standardami, kierując się równocześnie wiarą katolicką.

Ekspozycja w Pałacu Czapskich przybliża zwiedzającym ewolucję systemu edukacji od średniowiecznego nauczania tzw. sztuk wyzwolonych przez rozwój w XVI i XVII wieku gimnazjów i akademii o charakterze humanistycznym po osiemnastowieczną reformę nauczania w duchu zasad oświecenia. Poza bogatym zbiorem ksiąg możemy zobaczyć ryciny ilustrujące dawne sale lekcyjne, portrety uczniów, studentów i nauczycieli przy pracy oraz budynki najważniejszych polskich i europejskich uczelni. Wystawa będzie dostępna do 24 października.

Informacje na temat wystawy

Widok uniwersytetu Oxford. Fragment miedziorytu w atlasie historycznym. H.A. Châtelain, N. Gueudeville, Atlas Historique, Amsterdam 1720, fot. Pracownia MNK

Muzeum wśród laureatów konkursu „Kraków bez barier”

1 czerwca w Pałacu Krzysztofory wręczono nagrody laureatom XIV edycji konkursu „Kraków bez barier”. Po raz kolejny doceniono Muzeum Narodowe w Krakowie. Dostosowanie obiektów i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami należy do jednych z najważniejszych zadań realizowanych w MNK.

W tegorocznej edycji konkursu Muzeum otrzymało statuetkę Hermesa i tytuł Najlepszej firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Karta przyznawana jest w ramach programu Kraków dla Rodziny „N”, działającego na terenie miasta od 2017 roku. W kategorii „Budownictwo dostępne” w obszarze „Obiekty i przestrzenie zabytkowe” wyróżniony został otwarty po remoncie Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich.

Dzięki generalnej przebudowie w obiekcie zamontowano windę, pozwalającą osobom z niepełnosprawnościami na swobodne przemieszczanie się po całym obiekcie. W Arsenale znajdują się też: wygodne wejście z podjazdem, dostosowana szatnia oraz toaleta i specjalne siedzenia zaprojektowane dla osób o różnym wzroście. Przestrzenne gabloty w galerii pozwalają na oglądanie obiektów przez osoby poruszające się na wózkach. Dobre doświetlenie i sposób ekspozycji ułatwiają oglądanie obiektów także osobom niedowidzącym. W przygotowaniu są kolejne udogodnienia dla osób niewidomych i niesłyszących.

Bardzo się cieszymy z obu nagród. Wyróżnienie w kategorii „obiekty zabytkowe” to znakomita rekomendacja dla Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich. Mamy nadzieję, że odwiedziny w tym wyjątkowym miejscu będą prawdziwą przyjemnością dla wszystkich widzów. Staramy się nie tylko likwidować bariery dla osób o specjalnych potrzebach ale nie tworzyć nowych. Szczególne znaczenie ma dla nas nagroda dotycząca Karty Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym. Nasza praca ma tym większy sens, im więcej osób będzie nas odwiedzać – podsumowuje pani Iwona Parzyńska, pełnomocnik dyrektora MNK ds. osób z niepełnosprawnościami.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.