Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Aśka Borof. Powszednie misterium

Aśka Borof. Powszednie misterium

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne

ul. Romualda Traugutta 111/113, Wrocław

Aśka Borof. Powszednie misterium

27 kwietnia18 sierpnia 2024 roku

Kuratorka: Olga Budzan

Obrazy na płótnie, haftowane makatki czy tradycyjne wycinanki to prace, którymi pani Aśka Borof przenosi widzów w świat, gdzie religia przeplata się z magią. Poruszane przez artystkę tematy mają wymiar uniwersalny – dotyczą życia od narodzin aż do śmierci, a także przesądów, wierzeń i marzeń. Najnowsza wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu jest celebracją powszedniego misterium, którego bohaterkami są przyjaciółki i sąsiadki oraz postaci Najświętszej Maryi Panny i świętych.

Aśka Borof to artystka mistyczka, która przypomina nam o znaczeniu rytuałów i często odwołuje się do pierwotnej, sakralnej funkcji sztuki. Jej obrazy i obiekty odnoszą się do archaicznego pojmowania sacrum, gdzie obraz sam w sobie stanowi obiekt kultu – tłumaczy pani Olga Budzan. – Artystka dostrzega sacrum tam, gdzie być może go nie ma. W podwórzu, w gęsi, w kobiecie siedzącej w autobusie. Jej twórczość ma też charakter utylitarny, porządkuje świat, upamiętnia miejsca i osoby, ale ma też je chronić.

Aśka Borof. Powszednie misterium, Wrocław, 26 IV AD 2024 — fot. Adrian Nikiel

Na wystawie można zobaczyć amulety, wota oraz inne obiekty kultu i mocy. Bogato zdobione, pięknie skomponowane, zachwycające różnorodnością materiałów – są dla artystki polem twórczej ekspresji. Spełniają także podstawową funkcję, do której zostały powołane – są obiektami, w których złożone i zamknięte są ból, prośba i dziękczynienie. Poprzez sztukę i tworzone obiekty wotywne pani Aśka Borof prosi o zdrowie dla siebie i swoich najbliższych. Przygląda się katolickim rytuałom, dostrzegając piękno w tym, co bliskie i codzienne.

Z kolei w serii obrazów Dzielnica Górki Zachodnie pani Borof dokumentuje przemijające piękno tej dzielnicy Gdańska, w której na co dzień mieszka i pracuje. Obrazy, niczym swoista etnograficzna monografia wsi, przedstawiają przyrodę i zwierzęta, kulturę materialną i niematerialną, a także mieszkańców i ich zachowania.

Aśka Borof, Dom Łęczycka 24, 2019, fot. Arkadiusz Podstawka

Jesteśmy małą społecznością, znamy się, lubimy i wspieramy. Kultywujemy małe tradycje: różaniec po śmierci kogoś z rodziny, śpiewanie majowe pod krzyżem, strojenie ołtarza na Boże Ciało – mówi artystka. – Ale też ludzi wokół jest coraz mniej – wyprowadzki, wysiedlenie, śmierć. Maluję sąsiadów, których mijam, idąc chodnikiem. Muszę się spieszyć, bo nie wiem, czy spotkam ich jutro.

Aśka Borof. Powszednie misterium, Wrocław, 26 IV AD 2024 — fot. Adrian Nikiel

Wybrane wydarzenia towarzyszące wystawie:

5 maja, godz. 12.00

Niech to gęś kopnie! Warsztaty dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat. Prowadzenie: pani Olga Budzan

5 maja, godz. 14.00

Bardzo kolorowy portret. Warsztaty integracyjne dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat dostosowane do osób w spektrum. Prowadzenie: pani Olga Budzan

18 maja, godz. 18.00

Oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: pani Olga Budzan

25 maja, godz. 15.00

Oprowadzanie z audiodeskrypcją. Prowadzenie: pani Olga Budzan

15 czerwca, godz. 14.00

Haftowana koszula. Warsztaty dla dorosłych. Prowadzenie: pani Olga Budzan

15 czerwca, godz. 16.00

Rytuał. Wydarzenie performatywno-śpiewacze zespołu Odłam Źdźbło

22 czerwca, godz. 15.00

Igłą i nitką malowane. Warsztaty hafciarskie dla dorosłych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Olga Budzan

Aśka Borof. Powszednie misterium, Wrocław, 26 IV AD 2024 — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel i Arkadiusz Podstawka

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.