Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Amerykanin w Warszawie

Amerykanin w Warszawie

Dom Spotkań z Historią

Amerykanin w Warszawie.

Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–74

wystawa multimedialna

19 listopada 2010 – 20 lutego 2011

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, www.dsh.waw.pl

Dom Spotkań z Historią i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na wystawę Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974.

„My name is Bryan, Julien Bryan – American photographer” tymi słowami, wypowiedzianymi na antenie Polskiego Radia w 1939 roku  Julien Bryan rozpoczął nadawanie z oblężonej stolicy. Multimedialna wystawa Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974 i towarzyszący jej cykl spotkań Dni Bryana zadedykowane są amerykańskiemu fotografowi, filmowcowi i korespondentowi wojennemu, którego zdjęcia z oblężonej w 1939 roku Warszawy obiegły świat, a nominowany w 1941 roku do Oscara film „Oblężenie”, ukazujący prawdziwe oblicze „nowoczesnej wojny”, obejrzało w kinach ponad 80 milionów ludzi. Wystawa jest zbudowana z nieznanych dotąd materiałów – zdjęć, filmów oraz dokumentów Bryana. Prezentuje Polskę we wrześniu 1939 roku oraz podczas powrotów Bryana do Warszawy w 1946, 1959 i 1974 roku. Na wystawę składają się ponadto zdjęcia z nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji z drugiej połowy lat 30. XX w. WSTĘP WOLNY.

Dni Bryana, 19–21 listopada 2010 roku

19 listopada (piątek)

Mój ojciec to Julien Bryan, godz. 18.00-19.30

Spotkanie z synem Juliena Bryana – Samem Bryanem.

20 listopada (sobota)

Wojna na ekranie, godz. 14.00-15.30

Spotkanie o fenomenie popularności amerykańskich kronik filmowych z okresu II wojny światowej i opowieść o tym, jak wojna w Wietnamie i Zatoce Perskiej wdarła się poprzez ekran do milionów amerykańskich domów. Spotkanie zakończy pokaz nominowanego w 1941 roku do Oscara filmu Juliena Bryana „Oblężenie”. Wśród gości m.in.: prof. Piotr Skurowski (SWPS, Instytut Filologii Angielskiej), dr hab. Urszula Jarecka (PAN, Instytut Filozofii i Socjologii) oraz fotoreporter „Newsweeka” Filip Ćwik. Rozmowę poprowadzi Cezary Polak.

Jestem na zdjęciu Bryana, godz. 16.00-17.30

Premiera albumu „Kolory wojny” (IPN, Ośrodek KARTA), oraz prezentacja książki „Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana” (IPN). Gośćmi będą m.in. bohaterowie zdjęć Juliena Bryana – Kazimiera Mika i Zygmunt Aksienow. Spotkanie poprowadzi Piotr Lipiński, reporter historyczny.

Fotograf Wojenny, godz. 18.00-19.30

Pokaz filmu dokumentalnego „Fotograf Wojenny” (2001, reż. Krystian Frei) poświęconego Jakubowi Nachtweyowi, jednemu z najwybitniejszych fotografów wojennych. Dzięki kamerze umocowanej na aparacie fotograficznym widz patrzy na świat oczami fotoreportera, towarzyszy mu w trakcie zdjęć na terenie byłej Jugosławii, podczas ekshumacji zwłok pomordowanych w Kosowie oraz Palestynie.

21 listopada (niedziela)

Być dostatecznie blisko, godz. 14.00-15.30

Spotkanie warsztatowe prowadzone przez Wojciecha Grzędzińskiego – fotoreportera wojennego, laureata World Press Photo za reportaż z konfliktu zbrojnego w Gruzji w 2009 roku. Czym jest fotografia wojenna? Jak blisko trzeba być, aby uchwycić rzeczywistość wojenną w jednym kadrze?

Zawód: korespondent wojenny, godz. 16.00-17.30

Kim jest korespondent wojenny? Miłośnikiem sportów dla odważnych, podejmującym nieustanne próby zmierzenia się z własną słabością i strachem? Człowiekiem misji, narażającym własne życie dla ujawnienia prawdy o okrucieństwach zbrojnych konfliktów i wojen? W spotkaniu udział wezmą korespondenci wojenni m.in. Jacek Czarnecki (Radio ZET), Jerzy Ernst (TVP), Jacek Kaczmarek (TVN) oraz fotoreporter Wojciech Grzędziński. Rozmowę poprowadzi Roman Kurkiewicz.

Zapraszamy 

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.