Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)” — dr hab. Piotr Oszczanowski, dr Barbara Banaś

„Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

W tzw. Polsce Ludowej, w gospodarce nieustannych niedoborów, w czasach cenzury, która była ukrytym „współautorem” każdej myśli oficjalnie dopuszczonej do publicznej wiadomości, w najbardziej ponurej epoce wszechogarniającej szarości, w miejscowościach rozrzuconych na prowincji powstawały enklawy piękna. Mogły zaistnieć dzięki pracy projektantek, które wbrew wszelkim trudnościom tworzyły szklane dzieła – w wyrafinowanych kształtach łączące walory artystyczne i użytkowe. Dziś ich dokonania są już szacownymi zabytkami, lecz kolejne pokolenia artystek zajmujących się wzornictwem również po 1989 r. zachwycają talentami i wyobraźnią.

Od pionierek tworzących zaraz po II wojnie światowej po współcześnie działające designerki – artystki szkła są bohaterkami przeglądowej wystawy przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. To pierwsza w Polsce ekspozycja pokazująca niezwykle bogatą, ale ciągle mało znaną twórczość projektantek.

Wrocławscy dziennikarze mogli się o tym przekonać jako pierwsi, po konferencji prasowej uczestnicząc w niezwykle ciekawej prezentacji kuratorskiej. Spotkanie w Gmachu Głównym, które jak zawsze poprzedzało wernisaż wystawy, odbyło się 2 października 2023 roku, a udział w nim wzięli: pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum, i jego zastępczyni oraz kuratorka wystawy, pani dr Barbara Banaś.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami z konferencji i obszernego fragmentu prezentacji:

Wersja audio

Nagranie wideo

„Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)”, Wrocław, 2 X AD 2023 – fot. Adrian Nikiel

„Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)”, Wrocław, 2 X AD 2023 – fot. Adrian Nikiel

„Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)”, Wrocław, 2 X AD 2023 – fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.