Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Plany Muzeum Narodowego we Wrocławiu na 2024 r. — konferencja prasowa

Plany Muzeum Narodowego we Wrocławiu na 2024 r.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Tegoroczne wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w mniejszym zapewne stopniu, w porównaniu z ofertą z kilku minionych lat, nawiązują do zainteresowań ideowych polskich monarchistów. Większość zapowiedzi dotyczy sztuki współczesnej i dzieł, które powstawały po roku 1945. Niewątpliwie interesujące, nie niosą jednak kontrrewolucyjnych skojarzeń. Oprócz trwającej już prezentacji cyklu Wojna Artura Grottgera uwagę środowiska legitymistycznego powinna przyciągnąć kameralna wystawa w Skarbcu: zwiedzający zobaczą m.in. monety średniowieczne (denary wiązane z Bolesławem Śmiałym i Bolesławem Krzywoustym), półgrosze władców z dynastii Jagiellonów, monety srebrne: koronne, litewskie i gdańskie, złote dukaty, monety z okresu powstania listopadowego, próbne z czasów II Rzeczypospolitej i PRL-u, a także projekty monet z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Miłośników sztuki z czasów, gdy Stary Ład zmagał się z kolejnymi falami rewolucji, może zainteresować wystawa pod zaskakującym tytułem Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie. W zapowiedzi czytamy: Okazją do przygotowania wystawy jest 125. rocznica powstania we Wrocławiu Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności, które odegrało rolę kulturotwórczą w czasach historyzmu. Będzie to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja zabytkowych sprzętów z czasów historyzmu, przybliży tę mało znaną epokę i przedstawi jej intrygujące oblicze. Poświęcona będzie głównie meblarstwu drugiej połowy XIX i początku XX w., ale na jego przykładzie ukaże najważniejsze nurty inspirowane dawnymi stylami występujące wówczas w architekturze wnętrz i rzemiośle artystycznym. Pokazanych zostanie około dwustu zabytków.

W tym roku nie zabraknie kolejnej trzymiesięcznej odsłony skarbu średzkiego, tym razem odnoszącej się do osobliwych spekulacyj, które przez dekady narosły wokół znaleziska z 1988 r. W Skarbcu zobaczymy nie tylko zabytki, lecz także dokumenty, artykuły prasowe, relacje i fotografie.

Tradycyjna, coroczna konferencja prasowa – podsumowanie 2023 r. i prezentacja planów na kolejnych dwanaście miesięcy – odbyła się 15 stycznia 2024 r. w hotelu The Bridge. Obok dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pana dra hab. Piotra Oszczanowskiego, głos zabrały panie: dr Barbara Banaś, wicedyrektor MNWr, Iwona Dorota Bigos, kierownik Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, Elżbieta Berendt, kierownik Muzeum Etnograficznego, Natalia Sienkiewicz, kuratorka wystawy Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl „Wojna” Artura Grottgera. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami z konferencji prasowej oraz prezentacji kuratorskiej w Gmachu Głównym Muzeum:

Wersja audio

Nagranie wideo

Koszula kobieca, Zawale, Tarnopolskie, 1935 r., wystawa „Strojni Kresowiacy”

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.