Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Intrygujące!” — dr hab. Piotr Oszczanowski, Elżbieta Berendt, Hanna Golla

„Intrygujące!”

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Wystawa, na którą Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza do swojego oddziału w dawnym pałacu biskupów wrocławskich – Muzeum Etnograficznego, ma „prehistorię” sięgającą roku 2018 i ówczesnych obchodów jubileuszu siedemdziesięciolecia. Wówczas pojawiła się myśl, aby świętujących pracowników zaprosić do zabierania głosu pod wspólnym hasłem Intrygujące! W kolejnych, wyjątkowo trudnych latach pod tym hasztagiem opublikowano dwieście artykułów. Wśród autorów znaleźli się nie tylko muzealnicy – każdy z rzeszy 250 zatrudnionych mógł podzielić się tym, co interesującego odnalazł we wrocławskich zbiorach. Inicjatywa nabrała szczególnego znaczenia w roku 2020, kiedy Muzeum nie mogło wypełniać swojej misji i gościć zwiedzających (a ich grono z roku na rok znacząco rośnie).

Rok 2023 to czas kolejnego jubileuszu. Wystawa na drugim piętrze pałacu anonsuje publikację, która będzie dostępna w lipcu – drukiem ukaże się wybór stu reprezentatywnych wypowiedzi o niezwykłych dziejach znajdujących się w Muzeum Narodowym zabytków. Zanim nowy tytuł trafi do rąk czytelników, będą mieli okazję do bezpośredniego obcowania z opisywanymi dziełami – nierzadko postrzeganymi przez pracowników Muzeum jako fascynujące, a nawet sensacyjne.

Różnorodność i nieoczywistość – te słowa definiują wydarzenie, które służyć ma również muzealnej higienie. W sali wystawowej zobaczymy pamiątki po zmarłych, nieprofesjonalne malarstwo, dzieła rzeźbiarskie, wyroby rzemieślnicze, ceramikę, artefakty z drewna i metalu czy wyroby drukarskie typowe dla Śląska. Wiele z nich miłośnicy sztuki i historii ujrzą po raz pierwszy. Jest tu nawet wyobrażenie Sądu Ostatecznego.

Na wystawie szczególne wrażenie robi wstrząsający obraz autorstwa Michała Rusewicza pt. Pogrzeb myśliwego (1974). Dzieło tajemnicze:

Michał Rusewicz sprzeciwia się kanonowi ukazującemu przaśną, zabawną scenkę. To nie hołd. To oskarżenie. Myśliwy spocznie w grobie, zwierzęta na nim zatańczą, po czym każde pójdzie w swoją stronę. Na chwilę zapomną o waśniach i zatargach. Bądźmy jak one choć przez chwilę. (Olga Budzan)

W konferencji prasowej, która 3 czerwca 2023 roku poprzedziła inaugurację wystawy, udział wzięli: dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pan dr hab. Piotr Oszczanowski, kierownik Muzeum Etnograficznego, pani Elżbieta Berendt, a także kuratorka prezentacji, pani Hanna Golla. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

„Intrygujące”, Muzeum Etnograficzne, 2 VI AD 2023 – fot. Adrian Nikiel

„Intrygujące”, Muzeum Etnograficzne, 2 VI AD 2023 – fot. Adrian Nikiel

„Intrygujące”, Muzeum Etnograficzne, 2 VI AD 2023 – fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.