Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Trzy pokolenia i święto narodowe Liechtensteinu

Trzy pokolenia i święto narodowe Liechtensteinu

Luxarazzi

Zachęcamy do zapoznania się z wyjątkowym wywiadem, jakiego udzielili wspólnie JO xiążę Jan Adam II, obchodzący w tym roku jubileusz dwudziestej piątej rocznicy objęcia tronu, następca tronu JO xiążę Alojzy, który obchodzi dziesiątą rocznicę objęcia regencji, oraz JO xiążę Wacław, który w tym roku celebruje ukończenie szkoły.

W wywiadzie dla nowego magazynu „oho” obecni i przyszli władcy Xięstwa rozmawiają na różne tematy, m.in. o polityce i przyszłości Liechtensteinu. Zapewne najbardziej interesujące dla naszych Czytelników pytanie dotyczyło wychowania następcy tronu, na które xiążę Alojzy odpowiedział: Oprócz normalnej edukacji, jaką wszyscy rodzice starają się zapewnić swoim dzieciom, opowiadam synowi o mojej codziennej pracy głowy państwa, radząc mu, jak najlepiej się do niej przygotować. Sugeruję mu również wybór przedmiotów w szkole, staży, kierunków studiów i pracy zawodowej, które będą najbardziej pomocne.

*****

Podczas gdy reszta (katolickiego) świata obchodziła [15 sierpnia 2014 r.] uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Xięstwo Liechtenstein celebrowało także swoje święto narodowe. Obchodzono je po raz pierwszy w roku 1940, 15 sierpnia wybrano zaś przez wzgląd na święto kościelne, aby nie wprowadzać kolejnego dnia wolnego od pracy. (Ponadto 16 sierpnia przypadały urodziny śp. xięcia Franciszka Józefa).

Na bieżący rok przypada srebrny jubileusz objęcia tronu przez xięcia Jana Adama II, a dodatkowo tegoroczne święto narodowe wiąże się z dziesiątą rocznicą objęcia regencji przez następcę tronu xięcia Alojzego. To wystarczający powód do licznej obecności członków rodziny xiążęcej. Wśród świętujących można było dostrzec: xięcia Jana Adama i xiężną Marię, następcę tronu xięcia Alojzego i następczynię tronu xiężną Zofię wraz z trójką (spośród czworga) ich dzieci — xiężniczką Marią Karoliną, xięciem Jerzym i xięciem Mikołajem, xiężniczkę Tatianę z mężem, baronem Filipem von Lattorff wraz z dziećmi Łukaszem, Elżbietą, Marią, Kamilą, Anną, Zofią i Maxymilianem. Ponadto obecni byli także xiążę Mikołaj, xiążę Stefan, xiążę Michał z córkami, xiężniczką Terą i xiężniczką Gizelą, a także xiężniczka Maria Pia. Gościem specjalnym była hrabianka Giorgiana von und zu Arco-Zinneberg, najmłodsza z córek arcyxiężniczki Marii Beatrycze.

W swoim przemówieniu przewodniczący parlamentu Albert Frick podziękował xięciu i następcy tronu za ich wkład i pracę na rzecz Xięstwa. Chociaż jego zdaniem jest zbyt wcześnie na podsumowania rządów xięcia Jana Adama, Frick stwierdził, że przyłączenie Liechtensteinu do Organizacji Narodów Zjednoczonych w roku 1990 oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego w 1995 zawsze będzie kojarzone z jego imieniem. Dodał też, że dziesięcioletnia regencja xięcia Alojzego upewniła mieszkańców Xięstwa, iż znajduje się ono w dobrych rękach.

Odkąd w 2004 roku xiążę Alojzy został regentem, zawsze czynił zadość tradycji, wygłaszając przemówienie głowy państwa w dzień święta narodowego. Tym razem nie było inaczej. Przemawiając, podkreślił m.in., że każdy obywatel Liechtensteinu powinien wspomagać równoważenie budżetu krajowego, pobierając zasiłki i subsydia państwowe tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Po zakończeniu oficjalnej ceremonii, odbywającej się na zamkowej łące, mieszkańcy Liechtensteinu wraz z turystami zostali tradycyjnie zaproszeni przez rodzinę xiążęcą na przyjęcie w ogrodach zamku Vaduz, gdzie każdy mógł się czegoś napić i zamienić kilka słów z Najjaśniejszym Państwem.

Ponad 100 zdjęć z ceremonii

Portal Volksblatt opublikował nagranie przemowy xięcia

opracowanie: Dawid Świonder

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.