Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Królewski jubileusz

Królewski jubileusz

Niech żyje Król Michał

Regele Mihai! Regele Mihai! Tak wołał lud zgromadzony o poranku przed parlamentem, gdy JKM król Rumunii Michał I, przybył, aby przemówić do parlamentarzystów w rocznicę swoich dziewięćdziesiątych urodzin.

Goście króla, którzy reprezentowali europejskie i pozaeuropejskie dynastie, zatrzymali się w hotelu InterContinental, gdzie zgromadzili się w Sali Modiglianiego, aby zjeść śniadanie oraz obejrzeć przemowę Najjaśniejszego Pana na ekranie wielkiego telewizora. Przedstawiciele najwyższych sfer, wśród których nie zabrakło przedstawicielki rodu Radziwiłłów, docierali do Bukaresztu przez cały dzień. Wśród zaproszonych gości można wymienić m.in. JCM cesarzową Wszechrusi Marię i jej syna, JCiKW wielkiego xięcia Jerzego, JKM króla Symeona II z Bułgarii, IKM króla Edwarda III i królową Izabelę z Portugalii, IKM króla Jerzego Fryderyka i królową Zofię z Prus, IKM króla Alexandra i królową Katarzynę z Serbii, JKM króla Mikołaja z Czarnogóry, ICKiW arcyxięcia Jerzego i arcyxiężną Eilikę (oboje pozostający w żałobie po śmierci cesarza Ottona I), ICiKW arcyxięcia Marcina i arcyxiężną Katarzynę, ICiKW arcyxięcia Dominika i arcyxiężną Nelę, JCiKW arcyxiężniczkę Marię Magdelanę i barona Jana Ulryka von Holzhausen, JKW wielkiego xięcia Henryka z Luxemburga, IKW xięcia Wilhelma i xiężną Sybillę z Luxemburga, JKW xięcia Alexandra z Belgii, JKW wielkiego xięcia Maxymiliana i JCiKW wielką xiężną Walerię z Badenii, IKW xięcia Bernarda i xiężną Stefanię z Badenii, JWXW xięcia Ludwika z małżonką z Badenii, JKW xiężną Małgorzatę Luxemburską z Liechtensteinu, JXW xiężną Izabelę z Liechtensteinu, IKW xięcia Fryderyka i xiężną Marię z Wirtembergii, JKW xiężniczkę Irenę z Grecji i Danii, JKW xiężną Zofię z Hiszpanij, IKW xięcia Włodzimierza i xiężną Brygidę z Serbii, hrabinę Magdalenę Bernadotte Kogevinas, barona Axela de Sambucy de Sorgue, kilkoro przedstawicieli Królewskiego Domu Jordanii (w tym matkę obecnego króla, JKW xiężną Munę al-Hussein), reprezentantów sabaudzkiej rodziny królewskiej, przedstawicieli mediatyzowanych dynastyj niemieckich. Rzecz jasna, nie mogło zabraknąć JKM królowej Rumunii oraz IKW córek Najjaśniejszych Państwa z mężami.

Godną uwagi była całkowita absencja uzurpatorskiej dynastii z tzw. Zjednoczonego Królestwa, która, jak powszechnie wiadomo, unika wszelkich kontaktów z europejskimi rodzinami królewskimi. Natomiast prawowitą jakobicką i bawarską rodzinę królewską reprezentował JKW xiążę Ludwik. Xiążę (w przyszłości prawdopodobny następca tronu Bawarii) po raz pierwszy osobiście reprezentował rodzinę królewską na ważnej uroczystości międzynarodowej. Warto wspomnieć, że JKM Franciszek II, prawowity król Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii wielokrotnie już bywał w Rumunii. W oparciu o oficjalną listę gości można zauważyć, że zabrakło również najbliższych męskich krewnych króla z Sigmaringen, czego powodem może być zapewne dokonana jednostronnie przez króla i mająca obalić prawo salickie (które obowiązuje w Rumunii) próba zmiany porządku sukcesji tronu.

O godzinie 18:00 dostojni goście spotkali się w hallu, skąd udali się do opery, w której odbyła się gala koncertowa na cześć króla Michała. Na koncert składały się arie, sola oraz duety z Toski, Cyganerii, Wesołej wdówki oraz Wesela Figara, wykonywane przez gwiazdy opery rumuńskiej – Nelę Mircioiu, Władysława Mirtę i Teodora Ilincaia. Teodor Ilincai zaśpiewał arię Nessun Dorma z opery Turandot.

Prywatna kolacja po koncercie zorganizowana została w pałacu należącym do Romanian Savings Bank, gdzie przez kilka godzin nie milkły toasty i życzenia kierowane do czcigodnego jubilata. Około północy uczestnicy przyjęcia wrócili do hotelu, gdzie wielu gości spotkało się jeszcze w barze.

Następnego dnia rano pruska para królewska, siostra królowej z mężem oraz następca tronu Wirtembergii z żoną wyjechali już o godz. 7:30, aby móc wziąć udział w przyjęciu z okazji pięćdziesiątych urodzin JOW xięcia Karola von Wied, który jest żonaty z siostrą królowej Zofii, JOW xiężną Izabelą.

Opracowanie: Dawid Świonder i Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.