Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » „Aby podnieść z gruzów Polskę”. Z Zachodu i południowowschodniej Europy do kopalń, fabryk i hut Śląska i Zagłębia (call for papers)

„Aby podnieść z gruzów Polskę”. Z Zachodu i południowowschodniej Europy do kopalń, fabryk i hut Śląska i Zagłębia (call for papers)

Muzeum w Gliwicach / Instytut Pamięci Narodowej – Oddział Katowice

Muzeum w Gliwicach oraz Oddziałowe Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają do udziału w międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji naukowej pt. „Aby podnieść z gruzów Polskę”. Z Zachodu i południowowschodniej Europy do kopalń, fabryk i hut Śląska i Zagłębia.

Konferencja odbędzie się w dniach 29–30 października 2024 r. w Willi Caro i poświęcona będzie problemowi i kontekstom reemigracji i repatriacji Polaków z Zachodu i południowo-wschodniej Europy na potrzeby śląskiego i dąbrowskiego przemysłu wydobywczego i ciężkiego w pierwszych latach po II wojnie światowej.

Zachęcamy do zgłoszeń badaczy w dziedzinie nauk społecznych (antropologów kultury, etnografów, historyków, politologów, socjologów, muzealników), mogących zaprezentować wystąpienia poświęcone reemigracji i towarzyszącym jej zjawiskom, procesom i przemianom: gospodarczym, ekonomicznym, politycznym, społecznym, kulturowym (organizacji i przebiegowi akcji, problemom logistycznym i ekonomicznym, mieszkaniowym, doświadczeniu adaptacji, asymilacji/akulturacji, budowaniu wspólnoty w miejscach reemigracji w odniesieniu do wybranych grup zawodowych, społecznych, wiekowych, związkom między reemigracją a kształtowaniem się przestrzeni miast/dzielnic czy szeroko pojętą kulturą materialną). Szczególnie zachęcamy do prezentacji wyników badań terenowych i wywiadów w społecznościach i środowiskach dotkniętych tematem powojennej reemigracji gospodarczej (zarówno doświadczenia bezpośredniego, jak i doświadczenia kolejnych pokoleń).

Organizatorzy nie przewidują opłaty konferencyjnej. Planowana jest publikacja wygłoszonych referatów (po pozytywnej recenzji i naniesieniu poprawek do uwag recenzentów). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru zgłoszonych tematów wystąpień.

Zgłoszenie, zawierające imię i nazwisko, tytuł naukowy, nazwę instytucji, temat, krótki abstrakt wystąpienia (750 znaków ze spacjami), dane kontaktowe, prosimy nadsyłać do 30 kwietnia drogą elektroniczną (formularz w załączeniu). Szczegółowe informacje będą przekazywane na przesłane przez Państwa adresy e-mail.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.