Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Osiemdziesiąte urodziny królowej Anastazji Luizy

Osiemdziesiąte urodziny królowej Anastazji Luizy

Niech żyje królowa!

Blog Eurohistory przypomniał, że osiemdziesiąt lat temu, 22 grudnia 1940 roku, urodziła się w Ratyzbonie Jej Wysokość xiężniczka Anastazja Luiza z Anhaltu, późniejsza królowa saska, żona króla Marii Emanuela (1926–2012).

Xiężniczka, która otrzymała imiona Anastazja Luiza Alexandra Elżbieta Judyta Sybilla Maria Augusta Henrietta, była jedynym dzieckiem xięcia Eugeniusza (1903–1980) i jego żony, xiężnej Anastazji (1901–1970, z domu Jungmeier), którzy pobrali się w 1935 r. Jej ojciec był synem xięcia Edwarda (1861–1918) i xiężnej Luizy z Saxonii-Altenburga (1873–1953). Jej matka była natomiast córką przemysłowca Maxa Jungmeiera i Anastazji z domu Steiner.

Jej Wysokość wyszła za mąż za następcę saskiego tronu, xięcia Marię Emanuela, 22 czerwca 1962 r. w La Tour-de-Peilz w Szwajcarii, dzień później odbył się ślub kościelny. Królewicz pracował w tym kraju jako bankier, był także utalentowanym malarzem, którego dzieła znalazły się na kilku wystawach. Warto wspomnieć, że również jego teściowa była znaną malarką, podpisującą prace nazwiskiem Anastasia Jung.

Po śmierci swojego ojca, króla Fryderyka Krystiana (1893–1968), Maria Emanuel wstąpił na tron saski 9 września 1968 r. Zważywszy zaś, że królestwo pozostawało pod komunistyczną okupacją, nowy król na emigracji używał tytułu margrabiego Miśni.

Małżonkowie nie mieli dzieci. Dlatego monarcha wskazał jako swojego następcę siostrzeńca i adoptowanego syna, Jego Królewską Wysokość xięcia Alexandra, męża JKW xiężnej Gizeli z Wittelsbachów. Po blisko trzymiesięcznym okresie dwuwładzy, kiedy to swoje prawa do tronu w Dreźnie podniósł xiążę Albert, młodszy brat Marii Emanuela, zmarłego 23 lipca 2012 r., jedynym władcą Saxonii stał się Jego Królewska Mość król Alexander I (również używający tytułu margrabiego Miśni). Krótkie równoległe panowanie Alberta dobiegło bowiem końca wraz z jego śmiercią 8 października 2012 r.

Jej Królewska Mość królowa wdowa mieszka w Szwajcarii, pozostając w bliskich relacjach z adoptowanym synem i jego rodziną, która jest przyszłością Królewskiego Domu Wettynów.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.