Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Spojrzenie w oczy dzikiego. Fotografia w czasie posthumanizmu

Spojrzenie w oczy dzikiego. Fotografia w czasie posthumanizmu

Międzynarodowe Centrum Kultury

Spojrzenie w oczy dzikiego. Fotografia w czasie posthumanizmu

sala Pod Kruki, Rynek Główny 25

8 maja 2024 roku, godz. 18.00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z udziałem pana Michała Korty i pani dr Małgorzaty Lebdy, które poprowadzi pani Martyna Nowicka. Wydarzenie towarzyszy wystawie To, co dzikie, nie ma słów. Michał Korta.

Chciałem im spojrzeć w oczy – mówi pan Michał Korta o swoich nocnych zdjęciach zwierząt. Jakie są zadania fotografii we współczesnym świecie posthumanistycznym, czy fotograf ma nad zwierzętami przewagę – czy raczej odwrotnie? Czy można temu, co dzikie, spojrzeć w oczy? A może właśnie fotografia nocna, sama półdzika, pozwala się zrównać obu istotom?

Spojrzenie w oczy dzikiego. Fotografia w czasie posthumanizmu

Michał Korta – nagradzany fotograf portretowy i dokumentalista. Należy do twórców, dla których ukazywanie miejsc i ludzi jest nierozerwalnie związane z tłem społecznym, historycznym czy emocjonalnym. W 2015 roku portal Art Verseed zaliczył go do grona pięciu najciekawszych fotografów Europy Środkowo-Wschodniej. Współpracuje z magazynami, agencjami oraz galeriami, czasami również z organizacjami humanitarnymi. Poza Polską realizował projekty w Azji Środkowej, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Afryce i na Bałkanach. Jest wykładowcą fotografii w Polsce i Szwajcarii, a także dyrektorem zarządzającym Kowalsky Gallery w Bochni.

Dr Małgorzata Lebda – naukowiec, felietonistka, animatorka kultury. Napisała sześć książek poetyckich, w tym Snów uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019), Mer de Glace (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022) oraz Łakome (nominowana do Bestsellerów Empiku 2023). We wrześniu 2021 roku przebiegła dystans 1113 kilometrów od źródeł Wisły do jej ujścia do Bałtyku.

Martyna Nowicka – historyk i krytyk sztuki, kuratorka. Studiowała w Krakowie, Berlinie i Sztokholmie. Jest doktorantką Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje przy organizacji Krakowskiego Salonu Sztuki. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Magazynie Szum”, „Tygodniku Powszechnym” i kwartalniku „HA!art”. Pracuje w Dziale Upowszechniania Muzeum Fotografii w Krakowie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.